Witaj w internetowym królestwie Fundacji forScience! Fajnie Cię widzieć, bo to oznacza, że interesuje Cię otaczający nas świat, a tak się akurat składa, że nas również!
To właśnie ciekawość świata i zamiłowanie do nauki dały początek Fundacji forScience i stanowią esencję naszej działalności.
Chcemy pokazać, że – wbrew powszechnie przyjętej opinii – nauka to nie tylko żmudne analizy, zawiłe dyskusje i naszpikowane niezrozumiałym żargonem publikacje, w których potrafią się połapać wyłącznie najwyższej klasy specjaliści i z których, na pierwszy rzut oka, niewiele wynika. Udowadniamy, że nauka to stan umysłu. To sposób postrzegania otaczającej nas rzeczywistości, a jednocześnie źródło nie tylko wiedzy, ale też głębokich emocji i niesamowitych doświadczeń. Właśnie o takiej nauce opowiadamy na naszej stronie.
Ale to nie wszystko! Opowieści i relacje, które możesz tutaj przeczytać nie biorą się znikąd. Wszystkie powstają w oparciu o projekty, których tworzenie i realizacja jest naszym zasadniczym priorytetem.

Ze względu na brak zewnętrznego źródła finansowania, na początku zajmowaliśmy się głównie współorganizacją wydarzeń i pomocą w urzeczywistnianiu cudzych pomysłów.
Wiatru w żagle nabraliśmy w 2018 roku, kiedy udało nam się zdobyć środki na realizację pierwszego w pełni samodzielnego przedsięwzięcia – projektu Sørkapp Marine Litter Cleanup.
Sørkapp Marine Litter Cleanup to inicjatywa z pogranicza ekologii i nauki, w ramach której bierzemy pod lupę problem śmieci morskich w rejonach polarnych. Podczas prac terenowych, które prowadzimy w południowej części Svalbardu, zbieramy zalegające tam śmieci oraz dane, które pozwolą nam lepiej zrozumieć skalę i konsekwencje problemu. W naszych wpisach opowiadamy o genezie projektu i jego założeniach, a także o organizacyjnych wzlotach i upadkach, codziennych wyzwaniach i niespodziewanych zwrotach akcji, wplatając w nasze relacje mnóstwo ciekawostek i praktycznych wskazówek dla mniej lub bardziej zagorzałych fanów Dalekiej Północy.

Sprzątamy Arktykę, czyli Sørkapp Marine Litter Cleanup
Miło nam poinformować was, że wiosną tego roku Fundacja forScience otrzymała grant w wysokości 330 000 NOK (około 144 000 PLN) ze środków Svalbard Environmental

Kierunek: Arktyka
Jeśli spacerując po usianych śmieciami europejskich plażach pocieszacie się czasem myślą o dalekiej północy – ostatnim bastionie dzikiej przyrody, gdzie wybrzeża nie wyglądają jeszcze jak

Straszliwie Zmurszała Chata i Spółka
Dzisiaj opowiemy Wam nieco więcej o Straszliwie Zmurszałej Chacie, a konkretniej Kapp Horn Hytte (bo pod taką nazwą figuruje ona w oficjalnych rejestrach), czyli chacie

Straszliwie Zmurszała Chata i Spółka, Część 2
W poprzedniej części opowiadaliśmy Wam, między innymi, o tym skąd wzięła się Straszliwie Zmurszała Chata (która w oficjalnych rejestrach figuruje nieco częściej jako Kapp Horn

Na wszelkie sposoby
Z problemem śmieci morskich można zmierzyć się na wiele sposobów. Największym uznaniem cieszą się zazwyczaj działania zapobiegawcze, takie jak zwiększanie świadomości zagrożeń związanych z wykorzystywaniem

Projekt na stulecie
Wiosną tego roku, projekt Sørkapp Marine Litter Cleanup został objęty patronatem Ambasady Królestwa Norwegii w Warszawie. Mimo iż Ambasada z reguły nie udziela swego patronatu

Lepiej późno niż wcale, czyli lekko przestudzone wieści z frontu
Niedawno minęły dwa miesiące od czasu, kiedy – po czterech tygodniach zmagań ze śmieciami, pogodą i własnymi słabościami – powróciliśmy do Polski, kończąc tym samym

Lepiej późno niż wcale, Część 2
Morza i oceany służą ludzkości za wysypiska od setek lat, ale początkowo nie stanowiło to większego problemu. Jeszcze pod koniec XVIII wieku, było nas zaledwie

Czworo Wspaniałych, czyli zespół terenowy w nowej odsłonie
W połowie lutego, w zaciszu Kampinoskiego Parku Narodowego odbyło się wyjątkowe spotkanie – a konkretniej dwa wyjątkowe spotkania! – podczas których mieliśmy okazję poznać dziesięcioro
Istotnym elementem projektu Sørkapp Marine Litter Cleanup są spotkania z dziećmi i młodzieżą, podczas których dzielimy się tym, czego nauczyliśmy się o Arktyce oraz tym, czego Arktyka nauczyła nas o świecie. Każde z takich spotkań to wirtualna wyprawa na Daleką Północ, a co za tym idzie, barwne opowieści, piękne widoki i porcja rzetelnych informacji, które skutecznie zapadają w pamięć, zaszczepiając w naszych słuchaczach poczucie odpowiedzialności za kondycję naszej planety.

Projekt Sørkapp Marine Litter Cleanup stał się pretekstem do niezliczonych rozmów na temat współczesnych zagrożeń ekologicznych i konsekwencji ludzkiego postępowania. Rozmowy te pozwoliły nam zidentyfikować wiele zagadnień, które powszechnie uznawane są za oczywiste, a o których – w rzeczywistości – wiemy tyle co nic. To właśnie te zagadnienia przybliżamy w artykułach publikowanych pod hasłem I wszystko jasne!
Biorąc pod uwagę kluczową rolę, jaką rzetelna wiedza (lub jej brak) odgrywa w kształtowaniu ludzkich postaw, staramy się, aby teksty te były zrozumiałe nawet dla tych, którzy nie posiadają specjalistycznej wiedzy i nie mają czasu lub ochoty błąkać się po bibliotekach, wertować słowników i przeczesywać Internetu w poszukiwaniu dodatkowych wyjaśnień. Nasze opracowania pełne są konkretnych przykładów i zdjęć, które pozwalają dostrzec wyraźne związki między omawianymi kwestiami a naszym codziennym życiem. Mamy nadzieję, że pozwolą Ci one skonsolidować i uzupełnić wiedzę dotyczącą przyrody i przemysłu, a tym samym sprawią, że Twoje codzienne wybory staną się bardziej przyjazne środowisku.
Dodatkowo, w ramach serii I wszystko jasne! publikujemy artykuły dotyczące rejonów, w których działamy. Poruszane w nich tematy nie mają bezpośredniego związku z problematyką naszych projektów, pomagają natomiast lepiej zrozumieć ich środowiskowy, geograficzny i historyczny kontekst. Teksty te są też świetnym źródłem praktycznych wskazówek, które na pewno okażą się pomocne przy planowaniu własnych wypadów, wycieczek i wypraw.
PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ
Tyle o dotychczasowych przedsięwzięciach Fundacji forScience. W przyszłości, chcielibyśmy rozszerzyć naszą działalność na inne rejony i inne tematy, a jednocześnie stać się platformą dla osób, które pragną realizować własne, oryginalne projekty badawcze poza tradycyjnymi strukturami naukowymi.
Co to oznacza w praktyce? Jeśli masz ciekawe pomysły, ale wybujała biurokracja lub brak formalnego wsparcia uniemożliwiają Ci ich realizację, napisz do nas! Postaramy się pomóc!

Jeśli podoba Ci się to, co robimy, dołącz do nas na Facebooku! Znajdziesz tam nie tylko informacje na temat nowych wpisów, ale też wiadomości, ciekawostki i zdjęcia, które nie trafiają na naszą stronę. Innymi słowy, na pewno nie pożałujesz!
Masz do nas sprawę? Odezwij się! Informacje kontaktowe znajdziesz tutaj i w stopce. Wolimy kiedy piszesz, ale nie będziemy mieć nic przeciwko jeśli postanowisz zadzwonić. Z przyjemnością odpowiemy na pytania i rozważymy Twoje propozycje.
Tymczasem, życzymy Ci miłej lektury!

