Wiosną tego roku, projekt Sørkapp Marine Litter Cleanup został objęty patronatem Ambasady Królestwa Norwegii w Warszawie. Mimo iż Ambasada z reguły nie udziela swego patronatu przedsięwzięciom realizowanym poza granicami Polski, w naszym wypadku postanowiono zrobić wyjątek. Powodem tak szczególnego potraktowania realizowanego przez nas projektu było obchodzone w tym roku 100-lecie nawiązania polsko-norweskich stosunków dyplomatycznych. Ku naszej ogromnej radości, Ambasada zdecydowała, że to właśnie projekt Sørkapp Marine Litter Cleanup stanie się elementem tych obchodów. Oficjalny list, jaki otrzymaliśmy w tej sprawie z Ambasady, możecie przeczytać tutaj.
Logo obchodzonego w tym roku 100-lecia polsko-norweskich stosunków dyplomatycznych
Tabliczkę odebraliśmy osobiście z rąk Ambasadora Norwegii Olava Myklebusta. Podczas spotkania, które odbyło się 13 czerwca, mieliśmy okazję porozmawiać z Panem Ambasadorem na temat genezy i założeń projektu, naszych oczekiwań i obaw, oraz magii Svalbardu, której – jak się okazało – uległ również Pan Ambasador.
Ambasador Olav Myklebust oraz Barbara Jóźwiak i Adam Nawrot podczas spotkania w Ambasadzie Norwegii w Warszawie
© Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie
W przypływie entuzjazmu, wywołanym przemiłym spotkaniem w Ambasadzie Norwegii w Warszawie, ostatnim rzutem na taśmę wystąpiliśmy z prośbą o patronat do Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Oslo. Reakcja była równie pozytywna, co błyskawiczna i już następnego dnia projekt Sørkapp Marine Litter Cleanup mógł poszczycić się podwójnym honorowym patronatem! W liście podpisanym przez Panią Ambasador Iwonę Woicką-Żuławską czytamy:
Ekologiczny projekt Fundacji realizowany na wybrzeżu Spitsbergenu włącza się w szeroką współpracę dwustronną, której wagę szczególnie pragniemy podkreślić w aktualnie obchodzonym 100-leciu nawiązania relacji przez Rzeczpospolitą Polską i Królestwo Norwegii.
Grupa terenowa na Palffyodden w połowie lipca 2019 roku
© Fundacja forScience
W połowie lipca, kiedy tegoroczną rundę prac na Sørkapplandzie można było uznać za zakończoną, tabliczka przekazana Fundacji forScience przez Ambasadora Norwegii została umieszczona na jednej z wewnętrznych ścian chaty Kapp Horn. Jeśli kiedykolwiek wpadniecie tam z wizytą, tabliczka będzie prawdopodobnie pierwszą rzeczą, jaką zauważycie po wejściu do środka. Zwróćcie jednak uwagę również na zdjęcie, które znajduje się obok. Ci dwaj brodaci Norwedzy to Terje Ovlien ze Skotterud i Einar Sletbakk z Narwiku, bez których nie byłoby ani chaty Kapp Horn, ani – być może – projektu Sørkapp Marine Litter Cleanup. Możemy się założyć, że żaden z nich nie przypuszczał, że chata, którą zbudowali stanie się sezonową bazą Fundacji forScience, a tym samym odegra drobną, acz zaszczytną rolę w obchodach 100-lecia polsko norweskich stosunków międzynarodowych!
Tabliczka pamiątkowa obok zdjęcia Terje Ovliena i Einara Sletbakka – budowniczych chaty Kapp Horn
© Fundacja forScience
Arktyczna pogoda zweryfikowała nasze plany, sprawiając, że wygrawerowana na tabliczce informacja dotycząca długości posprzątanego przez Fundację fragmentu wybrzeża odbiega nieco od rzeczywistości, ale jeszcze nie wszystko stracone. W przyszłym roku, podczas drugiej tury prac terenowych, będziemy nadrabiać zaległości!