W końcu jest! Oficjalny raport z konferencji Interdisciplinary Polar Studies (IPS-2023) Modular Meeting: Arctic Amplification–Glaciers–Environment, która odbyła się na przełomie sierpnia i września ubiegłego roku na Svalbardzie. Chcesz przeczytać? Zajrzyj tutaj. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Centrum Studiów Polarnych Uniwersytetu Śląskiego we współpracy z szeregiem polskich i zagranicznych instytucji i organizacji zajmujących się tematyką polarną, wśród których znalazły się:
- Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk (IGF PAN)
- Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN)
- Svalbard Integrated Arctic Earth Observing System (SIOS)
- University Centre in Svalbard (UNIS)
- International Arctic Science Committee (IASC)
- Association of Polar Early Career Scientists (APECS)
- Polskie Konsorcjum Polarne (PKPol)
- Komitet Badań Polarnych przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk
Uczestnicy ISP-2023 wzięli udział w 2-dniowej konferencji naukowej w Longyearbyen, a następnie w jednym z dwóch ekscytujących warsztatów terenowych. I tutaj powoli dochodzimy do sedna, czyli do drobnej, acz zaszczytnej roli, jaką organizatorzy wydarzenia powierzyli zespołowi forScience.
Ci z uczestników ISP-2023, którzy wybrali obszerniejszy wariant warsztatów, dotarli między innymi do Hornsundu, gdzie czekaliśmy już na nich z wykładem przygotowanym specjalnie na tę okazję:
The cultural heritage of Svalbard – what we know, what we don't know and why it matters
Tematyka wykładu związana była bezpośrednio z realizowanym przez nas właśnie projektem New Dimensions, w ramach którego dokumentowaliśmy aktualny stan elementów dziedzictwa kulturowego w obrębie południowego Spitsbergenu.
Rejon Hornsundu, gdzie – z punktu widzenia eksploracji Svalbardu – wszystko się zaczęło, stanowił świetne tło do opowieści o wczesnej i trochę późniejszej historii archipelagu, którą przedstawiła Barbara Jóźwiak z Fundacji forScience. Był też doskonałym przykładem niezwykłego nagromadzenia i różnorodności miejscowych zabytków oraz znacznych różnic w stanie ich zachowania, o których uczestnicy wykładu również co nieco się dowiedzieli. A później pałeczkę przejął Artur Adamek z firmy Skala 3D, którego zadaniem w projekcie New Dimensions było tworzenie trójwymiarowych modeli wybranych zabytków z wykorzystaniem skaningu laserowego. Nic więc dziwnego, że to właśnie skaning laserowy stanowił główny wątek jego prezentacji.
Warsztaty terenowe pozwoliły uczestnikom ISP-2023 spojrzeć na Svalbard z nowej perspektywy i być może lepiej zrozumieć zachodzące tam zmiany. Mamy też nadzieję, że dały początek interdyscyplinarnym przemyśleniom i dyskusjom, które staną się źródłem nietuzinkowych pomysłów badawczych, a w dalszej perspektywie – polarnych innowacji.