You are currently viewing Poszukiwani ochotnicy

Poszukiwani ochotnicy

Uwaga! Poszukujemy osób zdrowych na ciele i umyśle, o wysokiej świadomości ekologicznej, którym nie straszna jest ciężka praca i spartańskie warunki, do udziału w drugiej turze prac terenowych prowadzonych w ramach projektu Sørkapp Marine Litter Cleanup.

WYMAGANIA:

 • Bardzo dobry stan zdrowia (potwierdzony aktualnym zaświadczeniem lekarskim)
 • Umiejętność bezpiecznej obsługi i posługiwania się bronią palną (potwierdzona np. zaświadczeniem ze strzelnicy)
 • Aktualne zaświadczenie o niekaralności
 • Doświadczenie terenowe
 • Sumienność i pracowitość
 • Umiejętność pracy w zespole
 • Dyspozycyjność w okresie od połowy czerwca do połowy lipca 2020

DODATKOWYM ATUTEM BĘDĄ:

 • Doświadczenie w Arktyce
 • Uprawnienia motorowodne
 • Zapał do pomocy w przygotowaniu wyprawy

Jeśli przekonasz nas, że nadajesz się do udziału w projekcie, pokażemy Ci inny Svalbard, niż ten, który bez większego problemu możesz zobaczyć na własną rękę. Na wybrzeżach Sørkapplandu nie uświadczysz zatłoczonych hoteli, sklepów z pamiątkami, grup turystycznych i przyprawiających o zawrót głowy cenników. Znajdziesz tam spokój, ciszę, zachwycające widoki i starą drewnianą chatę, w której będziesz mógł doświadczyć traperskiego życia i odpocząć od cywilizacji.*

Ale to nie wszystko! Udział w projekcie pozwoli Ci obcować z Arktyką w zupełnie innym tempie niż robi to większość turystów. I choć prawdopodobnie odwiedzisz mniej miejsc niż oni, przy odrobinie dobrej woli zobaczysz zdecydowanie więcej. Przekonasz się na własne oczy, że ta bezludna kraina tętni życiem i nieustannie się zmienia. Będziesz miał też szansę przyjrzeć się konsekwencjom ludzkiej bezmyślności i pomóc w ich usuwaniu. Dla dobra Arktyki i własnej satysfakcji.

*Sørkappland to dziewiczy skrawek Arktyki, położony w obrębie Parku Narodowego Sør-Spitsbergen. W rezultacie, wizyta w tym rejonie to złożone i kosztowne przedsięwzięcie, które można zrealizować wyłącznie za oficjalną zgodą władz Svalbardu. W ramach wyprawy odwiedzisz też Polską Stację Polarną Hornsund, co stanowi dodatkową atrakcję, ponieważ miejsce to nie obsługuje ruchu turystycznego.

UCZESTNIKOM WYPRAWY ZAPEWNIAMY:

 • Transport z Longyearbyen na Sørkappland i z powrotem
 • Noclegi i wyżywienie
 • Ubezpieczenie
 • Środki bezpieczeństwa, w tym:
  • broń
  • suche kombinezony i kamizelki ratunkowe (zapewniające komfort i bezpieczeństwo na wodzie)
  • środki łączności satelitarnej

Podoba Ci się taka perspektywa? Świetnie! Zanim jednak zgłosisz się do nas w tej sprawie, zapoznaj się z poniższymi informacjami.

CZAS TRWANIA WYPRAWY

Data rozpoczęcia prac terenowych w roku 2019 uzależniona była od harmonogramu statku naukowo-badawczego Horyzont II.
© Barbara Jóźwiak, Fundacja forScience

Wyprawa Fundacji forScience zajmie, w sumie, około 30 dni, z czego przynajmniej tydzień poświęcisz na dojazd na miejsce i powrót. Konkretne daty podamy miesiąc lub dwa przed wyjazdem, kiedy poznamy harmonogram rejsów jednostek, które będą obsługiwać wyprawę pod względem przewozu osób i zaopatrzenia. Z uwagi na kwestie logistyczne i bardzo wysokie koszty transportu w obrębie Svalbardu, nie ma możliwości późniejszego dołączenia lub wcześniejszego odłączenia się od zespołu.

Jeśli jesteś w stanie zdobyć tyle urlopu i chcesz spędzić go w Arktyce, pracując fizycznie przy realizacji projektu Sørkapp Marine Litter Cleanup, kliknij tutaj. Jeśli chciałbyś spędzić z nami co najwyżej tydzień lub dwa, kliknij tutaj.

SPRAWY FINANSOWE

Fantastyczne widoki sprawiają, że już wkrótce mało kto pamięta ile zapłacił za bilet.
© Barbara Jóźwiak, Fundacja forScience

Ponieważ Svalbard Environmental Protection Fund, który przyznał nam środki na realizację projektu, nie zgodził się na wykorzystanie ich do pokrycia kosztów transportu zespołu z Polski na Svalbard i z powrotem, przeloty do i z Longyearbyen wszyscy opłacamy z własnej kieszeni. Jest to koszt rzędu 1500–2000 PLN.

Będziesz mógł skorzystać z zaproponowanych przez nas połączeń lub znaleźć własne. Pamiętaj jednak, że Fundacja opłaci Twoje noclegi w Longyearbyen tylko w podanych przez nas terminach. Jeśli przyjedziesz na Svalbard wcześniej lub wyjedziesz później, dodatkowe noclegi będziesz musiał zorganizować i opłacić samodzielnie.

Oprócz tego, wszyscy uczestnicy projektu zobowiązani są przekazać darowiznę na rzecz Fundacji forScience w wysokości 500 PLN. Z jakiej racji? Przygotowanie wyprawy wymaga nie tylko sporego nakładu czasu i energii, ale też dodatkowych wydatków, których nie możemy pokryć z budżetu. To pierwsze bierzemy na siebie, z tym drugim musicie nam pomóc.

Jeśli uważasz ten układ za uczciwy, kliknij tutaj. Jeśli nie masz lub nie chcesz wydawać tylu pieniędzy, kliknij tutaj.

PRIORYTETY

Udział w projekcie Sørkapp Marine Litter Cleanup to przede wszystkim ciężka praca fizyczna.
© Joanna Nawrot, Fundacja forScience

Wyprawa nie ma charakteru turystycznego. Naszym celem jest zrealizowanie założeń projektu, czyli wysprzątanie 23 kilometrów linii brzegowej Sørkapplandu, zwiezienie, analiza i segregacja zebranych śmieci oraz zebranie różnego rodzaju prób. Jest to ciężka praca fizyczna, podczas której będziesz musiał m.in. przemierzać na piechotę długie kilometry kamienistego wybrzeża, grzebać w cuchnących wodorostach i dźwigać torby pełne śmieci. Jeśli pogoda nie dopisze, będziesz moknąć i marznąć, a do tego zrobisz prawdopodobnie więcej skłonów i przysiadów niż możesz sobie wyobrazić.

Jeśli kręci Cię praca fizyczna i piesze wędrówki, lubisz grać w gry polegające na wypatrywaniu ukrytych przedmiotów lub poświęcać się dla sprawy, kliknij tutaj.

Jeśli strzyka Ci w kolanach, nie możesz dźwigać lub po prostu nie masz ochoty spędzić całego urlopu babrząc się w śmieciach, kliknij tutaj.

GODZINY PRACY

Dzięki białym nocom, dzień w terenie może skończyć się o 5-tej po południu albo o 5-tej rano.
© Barbara Jóźwiak, Fundacja forScience

W Arktyce, harmonogram dnia uzależniony jest od (bardzo zmiennych w tym rejonie) warunków pogodowych, a w naszym przypadku – także od bieżących potrzeb. Dzień w terenie może oznaczać 3 godziny pracy albo 13 i może się skończyć o 5-tej po południu albo o 5-tej rano. Lato to okres białych nocy, więc pora nie robi większej różnicy. Jeśli pogoda będzie łaskawa, postaramy się trzymać stosunkowo normalnego trybu, ale jeśli załamanie pogody przytrzyma nas w chacie przez kilka dni (podczas których można się wyspać, wypocząć i skumulować zapas energii), będziemy musieli nadrobić zaległości. Jedyne co możemy obiecać to to, że nie będziemy od Ciebie wymagać, żebyś pracował ciężej niż my.

Nie widzisz w takim układzie nic złego? Kliknij tutaj. Już zacząłeś układać w głowie pismo do najbliższego Inspektoratu Pracy? Kliknij tutaj.

DZIAŁALNOŚĆ REPORTERSKO-SPRAWOZDAWCZA

Podczas prac terenowych zbieramy nie tylko śmieci, ale też mnóstwo danych na ich temat.
© Joanna Nawrot, Fundacja forScience

Prace terenowe prowadzone są w parach. Bez względu na warunki pogodowe, każda para zobowiązana jest do rzetelnego dokumentowania swoich znalezisk, w formie pisemnej i fotograficznej, zgodnie z otrzymanymi instrukcjami. W związku z tym, przynajmniej jedna osoba z pary powinna nosić przy sobie aparat fotograficzny. Z doświadczenia wiemy, że – ze względu na słabą jakość – zdjęcia wykonywane telefonem zazwyczaj do niczego się nie nadają.

Kopie zdjęć ilustrujących ciekawe znaleziska oraz prace związane z realizacją projektu trafiają do archiwum Fundacji i mogą być wykorzystane w materiałach informacyjnych, edukacyjnych i promocyjnych związanych z naszą działalnością. Publikowane przez nas zdjęcia zawsze podpisujemy imieniem i nazwiskiem autora.

Ma sens? Kliknij tutaj. Nie masz nic przeciwko zbieraniu śmieci, ale nie zamierzasz pisać na ich temat wypracowań i organizować im plenerowych sesji zdjęciowych? Kliknij tutaj.

DODATKOWE OBOWIĄZKI

Zmywanie naczyń nie wzbudzało nadmiernego entuzjazmu wśród zespołu.
© Joanna Nawrot, Fundacja forScience

Praca w terenie to nie wszystko. Oprócz tego, bez względu na poziom zmęczenia i zakatarzenia, wszyscy uczestnicy wyprawy będą regularnie odbywać wachty kuchenne. Wachta trwa cały dzień, a osoby odbywające wachtę (zawsze parami) są odpowiedzialne za wyczyszczenie i rozpalanie w piecach, przygotowanie śniadania i obiadu dla całego zespołu, zmywanie naczyń po posiłkach, przyniesienie wody i przefiltrowanie części z niej do picia, narąbanie drewna na opał oraz ogólne ogarnięcie chatki. Obowiązki te są wykonywane oprócz (a nie zamiast) pracy w terenie.

Dodatkowo, cały zespół zobowiązany jest do czynnego udziału w doraźnych remontach wynikających z aktualnego stanu chaty.

Jesteś zachwycony tą perspektywą bo nie znosisz bezczynności? Kliknij tutaj. Chyba nas pogięło? Kliknij tutaj.

WARUNKI MIESZKANIOWE

Ze względu na braki w umeblowaniu, nawet podczas zajęć w podgrupach, wszyscy tłoczyliśmy się przy jednym stole.
© Adam Nawrot, Fundacja forScience

Pomijając kilka noclegów w Longyearbyen i w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund, oferujemy zakwaterowanie w starej chacie traperskiej, pełnej wilgoci i przeciągów, o której możesz przeczytać na naszej stronie. Miejsca jest mało, udogodnień jeszcze mniej, prywatności nie ma wcale. Wszyscy uczestnicy projektu gniotą się w jednym małym pomieszczeniu, gdzie każdemu przysługuje twarda prycza, odrobina miejsca na podłodze i sznurek nad piecem. Jest jeszcze jedno pomieszczenie mieszkalne i przedsionek, ale te nie są przystosowane do pełnienia funkcji sypialnych. Zamiast tego pełnią rolę kuchni, łazienki, biura i magazynu.

W chacie nie ma bieżącej wody, elektryczności, zasięgu telefonicznego i internetu. Wodę przynosimy z pobliskiego jeziorka, prąd produkujemy co jakiś czas za pomocą agregatu, a kontakt ze światem zewnętrznym utrzymujemy za pomocą radiotelefonu VHF i środków łączności satelitarnej, z których i Ty będziesz mógł korzystać. Największym atutem chaty jest widok z okien, ale niezliczone rysy na pleksi i fantazyjne zabezpieczenia antyniedźwiedziowe sporo zasłaniają.

Właśnie opisaliśmy dom Twoich marzeń? Kliknij tutaj. Prędzej dasz się zjeść niedźwiedziowi niż przestąpisz próg tej rudery? Kliknij tutaj.

WARUNKI SANITARNE

Kibelek z założenia miał być tymczasowy. Nie sądziliśmy jednak, że już po kilku dniach nie będzie po nim śladu.
© Joanna Nawrot, Fundacja forScience

W chacie na Palffyodden nie uświadczysz sedesu z deską i spłuczką, wanny, ani prysznica. Za potrzebą chodzimy w załom skalny w pobliżu chatki, gdzie czeka na nas wiaderko z wodą i kamykami. Po wszystkim, wiaderko opróżniamy do morza, napełniamy je świeżą porcją wody i kamyków, po czym odstawiamy na miejsce. Cały proces wymaga pokonania paruset metrów, co podczas złej pogody może być sporym wyzwaniem. Zawsze należy też liczyć się z tym, że po drodze możemy natknąć się na niedźwiedzia!

Funkcję armatury łazienkowej pełnią miski i wiadra. Aby wziąć kąpiel, należy nanieść wody, podgrzać ją na piecu, a następnie namówić resztę zespołu, żeby na jakiś czas oddała nam do dyspozycji jedno z dwóch dostępnych pomieszczeń. Bardziej odważni mogą spróbować kąpieli na świeżym powietrzu. Ze względu na niskie temperatury i ograniczenia lokalowe, codzienne kąpiele nie mają na Palffyodden zbyt wielu zwolenników.

Wszystko gra? Kliknij tutaj. Wiadra i miski to nie Twoja bajka? Kliknij tutaj.

CZAS WOLNY

Podczas pierwszej rundy prac terenowych, rzadko kiedy mogliśmy odpoczywać wygrzewając się w słońcu.
© Barbara Jóźwiak, Fundacja forScience

Każdy uczestnik projektu dostanie wystarczająco dużo czasu wolnego, żeby zregenerować siły po ciężkiej pracy w terenie. Pamiętaj jednak, że czas spędzony w chacie ze względu na złą pogodę to też czas wolny, który możesz przeznaczyć na odpoczynek. Ze względu na specyfikę projektu i nieprzewidywalność arktycznej pogody, nie możemy zagwarantować Ci czasu wolnego w słoneczne dni. Wręcz przeciwnie. Im gorsza pogoda, tym większe prawdopodobieństwo, że nieliczne pogodne dni spędzimy pracując w terenie.

Nawet jeśli pogoda nam dopisze, nie możesz niestety liczyć na to, że wolny czas spędzisz szwędając się samotnie po okolicy lub samodzielnie eksplorując pobliskie góry. Ze względów bezpieczeństwa, żaden uczestnik projektu nie może oddalić się od grupy w pojedynkę.

Nie potrzebujesz słońca, żeby odpocząć, a grupowe wędrówki odbywane podczas prac terenowych w zupełności Cię satysfakcjonują? Kliknij tutaj. Powiedziałbyś, co myślisz o takim czasie wolnym, ale nie chcesz się wyrażać? Kliknij tutaj.

PAMIĄTKI Z WYPRAWY

Nadgryzione zębem czasu kręgi wielorybów można co najwyżej sfotografować.
© Barbara Jóźwiak, Fundacja forScience

Nie możesz liczyć na to, że z wyprawy wrócisz z albumem zasuszonych arktycznych kwiatków, kolekcją poroża, żebrem wieloryba, oswojonym lisem lub innymi svalbardzkimi osobliwościami. Sørkappland leży w obrębie parku narodowego, w rezultacie czego wywóz ewentualnych pamiątek obwarowany jest rygorystycznymi przepisami. Ograniczenia nie obowiązują jedynie w odniesieniu do wspomnień i fotografii. Będziesz mógł również zabrać do Polski co ciekawsze ze znalezionych przez siebie śmieci (bo na plażach można natknąć się czasem na prawdziwe rarytasy), zakładając oczywiście, że zmieszczą Ci się w bagażu.

W pamiątki można z łatwością zaopatrzyć się w Longyearbyen. Miej jednak na uwadze, że dostępny tam asortyment jest równie imponujący, co miejscowe ceny.

Bywałeś już w parkach narodowych i ograniczenia te nie są dla Ciebie żadnym zaskoczeniem? Kliknij tutaj. Przepisy są po to, żeby je łamać? Kliknij tutaj.

CHWAŁA BOHATEROM

Pół wieku temu, najprostszą metodą komunikacji ze światem były listy.
© Barbara Jóźwiak, Fundacja forScience

Jeśli po powrocie z wyprawy będziesz chciał podzielić się ze światem swoimi wrażeniami, nie ma sprawy! Pamiętaj jednak, żeby uprzedzić nas o tym oraz wspomnieć, że wyprawa, w której uczestniczyłeś była zorganizowana przez Fundację forScience w ramach projektu Sørkapp Marine Litter Cleanup, realizowanego ze środków Svalbard Environmental Protection Fund. Taka informacja, wraz z linkiem do naszej strony, powinna pojawić w postach, które opublikujesz w sieci, prezentacjach, które wygłosisz, i artykułach, które napiszesz na temat swoich przeżyć w Arktyce. Wszelkie informacje dotyczące założeń i rezultatów projektu muszą być najpierw skonsultowane z nami. Takie rozwiązanie jest zazwyczaj szybsze i przyjemniejsze niż pisanie wyjaśnień i sprostowań.

Uważasz, że jest to oczywiste? Kliknij tutaj. Co to, to za wiele? Kliknij tutaj.

POMÓŻ NAM W INNY SPOSÓB

Gdyby nie pomoc ze strony zespołu 42. Wyprawy Polarnej IGF PAN oraz wsparcie sprzętowe, jakie otrzymaliśmy z Zakładu Ekologii Morza Instytutu Oceanologii PAN, Baltic House Poland oraz FishDryPack, pierwsza runda prac terenowych byłaby zdecydowanie większym wyzwaniem.
© Joanna Nawrot, Fundacja forScience

Przykro nam, ale ta wyprawa nie jest dla Ciebie. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, zrób to w inny sposób.

Jak? Dołącz do nas na Facebooku i pomóż nam dotrzeć do jak największej liczby odbiorców udostępniając nasze posty w mediach społecznościowych i zapraszając znajomych do polubienia naszej strony.

Będziemy też bardzo wdzięczni za najmniejsze nawet wsparcie finansowe, bo chroniczny brak środków nie pozwala nam się rozwijać.

Masz inny pomysł? Napisz do nas lub zadzwoń! Z przyjemnością wysłuchamy Twoich propozycji.

Z pozdrowieniami,
Fundacja forScience

ŚWIETNIE CI IDZIE

Lis polarny w letniej odsłonie. 
© Adam Nawrot, Fundacja forScience

Gratulujemy pomyślnego przejścia wstępnej selekcji i prosimy o przesłanie CV wraz z listem motywacyjnym na adres biuro@forScience.pl. Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń mija 20 stycznia.

Jeśli przekonasz nas, że spełniasz nasze wymagania i pasujesz do grupy, skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku dni od daty zakończenia naboru. Uprzedzamy też, że kolejnym etapem rekrutacji będzie wspólny wypad w teren, który odbędzie się najprawdopodobniej w drugi weekend lutego.

Prosimy o umieszczenie w CV następującej klauzuli:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fundację forScience dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO)).

Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych podczas rekrutacji do udziału w projekcie, w trakcie jego realizacji i po zakończeniu prac, znajdziesz tutaj.

Z pozdrowieniami,
Fundacja forScience