You are currently viewing Lodowiec okiem chemika

Lodowiec okiem chemika

W artykule „Chemical denudation and the role of sulfide oxidation at Werenskioldbreen, Svalbard”, autorstwa Łukasza Stachnika, Elżbiety Majchrowskiej (od niedawna Łepkowskiej), Jacoba C. Yde, Adama Nawrota, Katarzyny Cichały-Kamrowskiej, Dariusza Ignatiuka oraz Agnieszki Piechoty, możecie przeczytać o denudacji chemicznej oraz utlenianiu siarczków w wodach proglacjalnych (czyli wodach pochodzących z topniejącego lodowca).

W okresie ablacji – czyli wtedy, gdy temperatura powietrza jest wyższa niż 0°C – woda z topniejącego lodowca odprowadza rozpuszczone w niej związki chemiczne. Jej skład chemiczny zależy od geologii obszaru, odległości od morza oraz jakości opadów atmosferycznych.

Badania opisane w artykule prowadzono na przedpolu lodowca Werenskiolda (norweskie słowo breen to po polsku lodowiec). Pokazały one, że tylko w roku 2011, z każdego kilometra kwadratowego basenu tego lodowca, wraz z wodą odpłynęło od 121,9 do 132,2 ton materiału rozpuszczonego! Ten proces to właśnie wspomniana wyżej denudacja chemiczna.

Artykuł ukazał się w czasopiśmie Journal of Hydrology (538, lipiec 2016, s. 177-193). Wszystkich zainteresowanych tematem zachęcamy do lektury jego pełnej wersji na stronie czasopisma. Można go też znaleźć wpisując w wyszukiwarce kod publikacji:

dx.doi.org/10.1016/j.jhydrol.2016.03.059