Home > Nowości > Chemical denudation and the role of sulfide oxidation at Werenskioldbreen, Svalbard

W artykule „Chemical denudation and the role of sulfide oxidation at Werenskioldbreen, Svalbard”, autorstwa Łukasza Stachnika, Elżbiety Majchrowskiej ( dziś Łepkowska), Jacoba C. Yde, Adama Nawrot, Katarzyny Cichały-Kamrowskiej, Dariusza Ignatiuka oraz Agnieszki Piechoty, możecie przeczytać o denudacji chemicznej oraz utlenianiu siarczków w wodach proglacjalnych (wodach pochodzących z topniejącego lodowca).

Badania prowadzono na przedpolu lodowca Weresnkiolda (norweskie słowo breen oznacza lodowiec). W czasie ablacji, czyli w okresie, gdy temperatury powietrza są wyższe od 0°C, woda z topniejącego lodowca odprowadza rozpuszczone w niej związki chemiczne. W zależności od geologii obszaru, odległości od morza oraz jakości opadów atmosferycznych, woda może mieć różny skład chemiczny.

W roku 2011 z basenu lodowca Werenskiolda, wraz z wodą, odpłynęło od 121.9 do 132.2 t km−2 rok−1 materiału rozpuszczonego. Taki proces związany z usuwaniem z powierzchni podłoża i Ziemi materiału rozpuszczonego w wodzie, nazywamy denudacją chemiczną.

Praca ukazała się w czasopiśmie Journal of Hydrology (Volume 538, July 2016, Pages 177–193).

Zachęcam do zgłębienia tajemnic wód proglacjalnych 😉

Artykuł w pełnej wersji znajduje się na stronie czasopisma Journal of Hydrology

lub pod unikalnym kodem publikacji: dx.doi.org/10.1016/j.jhydrol.2016.03.059